
Ministerstvo financií predložilo do medzirezortného pripomienkového konania nový zákon o evidencii tržieb. Zákon má nahradiť doteraz platný zákon o elektronických registračných pokladniach. Obsahom pripravovaného zákona sú dve podstatné zmeny:
- zavedenie softvérovej registračnej pokladnice
- povinnosť prijímať bezhotovostné platby prostredníctvom QR kódu alebo inými platobnými prostriedkami
V tomto článku si rozoberieme možnosť prijímať bezhotovostné platby pomocou QR kódu a porovnáme ju s platbou pomocou platobných kariet alebo formou hotovosti.
Čo je to QR kód a ako to funguje?
QR kód (Quick Response Code) je dvojrozmerný čiarový kód, ktorý obsahuje všetky informácie nevyhnutné pre realizáciu bezhotovostnej platby. Ide najmä o číslo účtu, sumu a variabilný symbol. Bežne sa QR kód uvádza na faktúrach a tieto údaje sú postačujúce pre identifikáciu platby a jej spracovanie v účtovníctve.
Aké údaje budú povinné pre QR kód pri platbe cez ekasu zatiaľ nevieme. Jeho použitie pri predaji cez pokladňu zatiaľ nie je v praxi bežne zavedené, nakoľko pri tomto spôsobe platby obchodník zatiaľ nedostáva okamžitú informáciu o jej zrealizovaní.
Čo je podmienkou implementácie QR kódu pre platby cez ekasu ?
Podmienkou efektívneho využitia QR kódu pri platbe cez ekasu je okamžitá informácia predávajúcemu o zrealizovaní platby. Táto informácia je úzko spätá s povinnosťou slovenských bánk umožňovať okamžité platby. Povinnosť zavedenia okamžitých platieb je časovo rozložená do dvoch termínov. Od 09.01.2025 musia banky poskytovať službu prijímania okamžitých platieb a od 09.10.2025 zasielania okamžitých platieb. Po tomto dátume by slovenská banková asociácia mala zverejniť štandardizovaný formát pre QR platbu. Naskenovaním QR kódu by sa platba zrealizovala ihneď a predávajúci by mal dostať okamžitú informáciu o prevode peňazí.
Výhody a nevýhody platby hotovosťou

Frekvencia hotovostných platieb stúpla najmä po zavedení transakčnej dane. Obchodníci využívajú inkasovanú hotovosť na úhradu svojich nákladových položiek. Práca s hotovosťou však prináša aj viaceré nevýhody:
- Nepraktickosť, zákazníci čím ďalej, tým viac upúšťajú od používania hotovostných peňazí.
- Bezpečnosť, pri držbe hotovosti na predajni sa zvyšuje riziko krádeže.
- Administratívne náklady, ktoré sú spojené so spracovaním hotovosti, jej bezpečným uchovávaním, odvodom do banky a potenciálnym rizikom vzniknutia manka.
Výhody a nevýhody platby pomocou platobných kariet

Platobné karty sú u nás dlhodobo preferovaným bezhotovostným platobným prostriedkom. Sú obľúbené nielen u mladších ročníkov, najmä využívaním prostredníctvom telefónu alebo smart ringu. Ich výhody však oceňujú aj seniori. Sú praktické a rýchle. Nie je nutné nosiť hotovosť a obchodník dostáva okamžitú informáciu o zrealizovaní platby. Prinášajú však aj určité nevýhody, najmä pre obchodníkov:
- Poplatky: Jednou z najväčších nevýhod platieb kartou sú poplatky, ktoré musia obchodníci platiť bankám a kartovým spoločnostiam. Ide hlavne o transakčné poplatky, ktoré sa môžu pohybovať v rozmedzí od 0,5 % do 2 % (niekedy aj viac) z každej zrealizovanej transakcie a poplatku za terminál, ktorý sa môže pohybovať od 0 až po 30 Eur mesačne.
- Technické problémy: Terminály na platobné karty môžu mať technické problémy, výpadky siete alebo vyžadujú pravidelnú údržbu, čo môže viesť k problémom pri inkasovaní platieb.
Hoci prevod peňazí pri platbe kartou je aktuálne oneskorený o cca 1-2 dni, kartové spoločnosti garantujú bezpečnosť platby. Takéhoto garanta zatiaľ pri platbe QR kódom nemáme.
Výhody a nevýhody platby QR kódom

QR kód, hoci je výrazne lacnejší oproti platbe kartou, sa však zatiaľ pri platbách cez ekasu bežne nepoužíva. Podmienkou jeho použitia je mať v telefóne nainštalovanú bankovú aplikáciu, do ktorej si zákazník naskenuje QR kód a načítaním údajov z kódu zrealizuje platbu. Výhodou pre obchodníka je bezhotovostný prevod peňazí bez akýchkoľvek poplatkov. V aktuálnom štádiu má však platba QR kódom na predajni viaceré nevýhody:
- Nie každý zákazník má stiahnutú bankovú aplikáciu, čo zužuje rozsah použitia QR kódu
- Obchodník nedostáva okamžitú informáciu o zrealizovaní platby
- Prevod peňazí aktuálne nikto negarantuje
Akokoľvek, nová legislatíva obchodníkov zrejme neobíde. Podľa predbežných informácií by povinnosť umožňovať bezhotovostné platby, či už kartou alebo QR kódom, mala byť v testovacej prevádzke od novembra 2025 a naostro by mala vstúpiť do platnosti od marca 2026.